Utvald bild

Information om cookies

En cookie är en liten textfil som webbplatsen du besöker begär att spara på din dator. Cookies används på många webbplatser för att ge dig som besökare tillgång till olika funktioner. På så sätt kan webbplatsen komma ihåg information om ditt besök och webbplatsen blir mer användbar. Cookies spelar en viktig roll. Utan dem skulle du förmodligen bli frustrerad när du använder webben.

Det finns flera sorters cookies. En typ sparar en fil under en längre tid på din dator, den har ett utgångsdatum. När utgångsdatumet passerats raderas den automatiskt när du återkommer till den webbplats som skapade den.

En annan typ av cookies kallas sessionscookies och lagras bara temporärt i din dators minne under tiden du är inne och surfar på en webbplats. Sessionscookies försvinner alltid när du stänger din webbläsare.

Geijerskolan.se använder verktyg för webbanalys från tredje part. Vi använder verktyget för att bättre förstå hur besökarna använder webbplatsen. Verktyget använder cookies för att samla in information anonymt och rapportera om trender på webbplatsen utan att identifiera enskilda besökare.

Vid samtycke till att cookies används skapas en cookie för att du inte ska behöva ge ditt samtycke på varje sida på webbplatsen och vid varje besök.

En del föredrar att inte använda cookies. I de flesta webbläsare kan du därför välja själv hur cookies ska hanteras. Ställer du in din webbläsare så att du undviker att ta emot några cookies, eller installerar tillägg som stoppar cookies, kan det göra att vår webbplats fungerar sämre eller att vissa funktioner slutar fungera för dig.

Vill du veta hur du stänger av cookies? Läs under Hjälp-menyn i din webbläsare.

Genom att använda vår webbplats, samtycker du till att cookies används på det sätt och för de syften som beskrivs ovan.