Internationella musikveckan 21-28/7

Internationella musikveckan på Geijerskolan går i år av stapeln för 66:e året i rad.

För närvarande är kursen fullbokad, men anmäl dig gärna ändå! Vi tar in vid återbud.

Musikveckan vänder sig till korister, stråkmusiker och blockflöjtister och vi samlar deltagare i alla åldrar från bl.a. Sverige, Norge, Tyskland och England. Förra årets kurs samlade ca 140 deltagare.
Det unika för vår kurs är (förutom att detta år är det 66:e i ordningen!) att du som instrumentalist även hinner delta i körsången. Ett gemensamt körpass för alla finns med på programmet varje dag vilket är mycket uppskattat. Efter det passet går varje grupp för sig och repeterar in sina egna stycken. För de yngre deltagarna finns det även ungdomskör.

Varje år samlas vi runt ett större musikaliskt verk. Sommaren -09 Carmina Burana av C. Orff och Hör mein Bitten av Mendelssohn, -10 Ransäter Mässa av L. Fredriksson, -11 S. Dobrogosz Mässa, -12 W. A. Mozart Mässa c-moll, -13 F. Mendelssohn delar ur Lovsång – symfoni -14 Lars-Erik Larsson ”Förklädd Gud”, -15 Joseph Haydn Teresiamässan i B-dur, -16 Karl Jenkins The Armed Man – A Mass for Peace, -17 John Rutter Magnificat och -18 G. Puccini Messa a 4 voci con orchestra.

År 2019 kommer vi att sätta upp:

Kör: Franz Schubert, mässa i G-dur
Ungdomskör: Meddelas senare
Big Band: Lätta och mellansvåra jazz standards från swing till rock
Stråkarna: Meddelas senare
Blockflöjterna: Meddelas senare

Under veckan framträder vi med två offentliga konserter. Förutom de offentliga konserterna har vi varje kväll ett s.k. samkväm där du gärna får bjuda på ”eget” material. Allt från dans till dikter brukar finnas representerat under veckan och det är också en av de mest uppskattade stunderna under musikveckan.
Vi har gott om övningsrum och de brukar vara flitigt utnyttjade för egna nybildade konstellationer.

Kursens musikaliska ledare är:

Hanna Sandman (kör)
Eckhard Thiel (ungdomskör och band)
Nazanin Aghakhani – Irans första kvinnliga dirigent (stråkar)
Per-Henrik Vincent (blockflöjter m.m.)
Petra Dreher (Big Band)