”Vid sidan av sitt arbete som sånglärare på Geijerskolan frilansar Carita Höök som både sångerska och sångpedagog.

 

Under detta år har hon t ex varit solist på en stor gospelkonsert i Sunne kyrka och är en ofta anlitad sångerska på bröllop och begravningar. Under sommaren har hon även spelat på duo med Geijer-kollegan Janne Jonsson.

 

De senaste två åren har hon också varit körsångerska i Atomic Love Reactor – ett bluesrockband med rötterna i Karlstad. Det kan med fördel nämnas att sångaren, trummisen och basisten i detta band har gått Nordiska Rockmusiklinjen för ca 20 år sedan.

Atomic Love Reactor var ett av banden som under en helg i slutet av juli i år spelade på Ostrów Rock Festival i Polen. Där fick de dela scenen med band som t ex Threshold och Riverside och under denna spelning är även bilden tagen.”