Jan Daniels är född i Aschaffenburg i Tyskland, och flyttade år 2016 till Sverige. Efter sina gymnasiestudier i Västerås började han sin kandidatutbildning på Kungliga Musikhögskolan i Stockholm, varav han tillbringade det sista året på utbyte i Cosenza i södra Italien. Numera är Jan bosatt i Paris där han går på École Normale de Musique de Paris « Alfred Cortot » för Bruno Rigutto. Jan har medverkat på och vunnit ett flertal tävlingar, bland annat på Steinway Piano Festival i Stockholm och den 5:e Internationella Musiktävlingen “Gustav Mahler” i Italien. Även som kammarmusiker och repetitör är Jan en efterfrågad pianist.

Program:

Joseph Haydn: Pianosonat nr 59 i Ess-dur, Hob.XVI.49

  1. Allegro
  2. Adagio e cantabile

III. Finale – Tempo di Minuet

 

Frédéric Chopin: Etyder, Op. 10

Nr 3 i E-dur, Lento ma non troppo

Nr 6 i ess-moll, Andante

 

Franz Liszt: Transcendentala etyder, S. 139, nr 10 i f-moll « Appassionata »

 

Frédéric Chopin: Etyder, Op. 25

Nr 7 i ciss-moll, Lento

 

Maurice Ravel: « Ondine » ur Gaspard de la nuit